Aby wykonać przyłącze wodociągowe i kanalizacji sanitarnej do budynku należy:
Krok 1
Złożyć w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie (siedziba Rosówek 16) wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Do wniosku należy dołączyć mapy zagospodarowania działki z lokalizacją projektowanej zabudowy.
Krok 2
Na podstawie złożonego kompletnego wniosku, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie wydaje warunki przyłączenia w terminie :
– 21 dni – od dnia złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci, w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w tym znajdujących się w zabudowie zagrodowej;
– 45 dni – od dnia złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci dla pozostałego rodzaju zabudowy.
Krok 3
Po wykonaniu projektu budowlanego Inwestor składa go do uzgodnienia w sekretariacie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie
Projekt uzgadniany jest w terminie do 30 dni (najczęściej tego samego dnia).
Krok 4
Inwestor uzyskuje wymagane prawem budowlanym decyzje na wykonanie przyłączy w Starostwie Powiatowym w Policach przy ul. Tanowskiej 8.
Krok 5
Inwestor, po uprzednim zgłoszeniu zamiaru rozpoczęcia robót w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie, wykonuje przyłącza, a po ich zakończeniu, lecz przed zasypaniem, zgłasza je do odbioru.
Krok 6
Spisywany jest protokół odbioru oraz zawierana jest umowa na dostawę wody i odbiór ścieków sanitarnych.
UWAGA:
Jeżeli nie ma możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej lub / i kanalizacji sanitarnej, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie nie wydaje warunków przyłączenia i informuje Wnioskodawcę o braku możliwości podłączenia.
Wydanie warunków jest bezpłatne.
Opracowanie i uzgodnienie projektu budowlano – wykonawczego przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej.
1. Na podstawie wydanych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie warunków przyłączenia, Wnioskodawca zleca wykonanie projektu. Może je wykonać tylko projektant z odpowiednimi uprawnieniami. Koszt projektu w całości pokrywa Wnioskodawca.
2. Inwestor, lub w jego imieniu projektant, przedkłada w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie 2 egzemplarze projektu, celem jego uzgodnienia. Po uzgodnieniu jeden egzemplarz pozostaje w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie.
Dokumentacja projektowa powinna zawierać:
- Opis techniczny,
- Aktualne warunki przyłączenia wydane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kołbaskowie,
- Plan zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych w skali 1:500 z zaznaczonymi trasami przyłączy,
- Rzut poziomy najniższej kondygnacji w skali 1:100 (1:50) z przedstawieniem lokalizacji zestawu wodomierzowego oraz miejscem wejścia przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego do budynku,
- Profil podłużny przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej w skali 1:100/100,
- Schemat węzła połączenia z siecią wodociągową i kanalizacji sanitarnej,
- Rysunek szczegółowy węzła wodomierzowego (w budynku lub studzience wodomierzowej),
- Rysunek szczegółowy studzienki wodomierzowej / kanalizacyjnej,
Uzgodnienie projektu jest bezpłatne.
Wybór Wykonawcy
przyłącze wodociągowe
– wcinkę do wodociągu (montaż opaski lub trójnika oraz zasuwy) Wykonawca montuje w obecności pracownika ZWiK w Kołbaskowie,
– montaż wodomierza głównego nieodpłatnie wykonuje pracownik ZWiK,
– montaż wodomierza dodatkowego wykonywany jest na koszt odbiorcy usług,
– odcinek przyłącza od wcinki do wodomierza Inwestor wykonuje na swój koszt
przyłącze kanalizacji sanitarnej
– odcinek przyłącza od sieci kanalizacji sanitarnej do budynku, Inwestor wykonuje na swój koszt, przez wybranego przez siebie wykonawcę.
Zgłoszenie o przystąpieniu do prac przyłączeniowych
Co najmniej 14 dni przed przystąpieniem do prac przyłączeniowych, Inwestor zgłasza w siedzibie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rosówku zamiar przystąpienia do wykonania przyłącza wodociągowego / przyłącza kanalizacji sanitarnej.
Prace związane z przyłączami, należy zgłosić Kierownikowi Zakładu Wodociągów i Kanalizacji tel. 91 311 61 76 lub 508 02 03 32, na trzy dni przed terminem rozpoczęcia montażu
W dniu montażu, po uprzednim przygotowaniu wykopu otwartego, należy potwierdzić gotowość do montażu.
Montaż należy przeprowadzić w dniu powszednim w godzinach od 7.30 do 13.00.
Prace w pasie drogowym wymagają wcześniejszego uzyskania przez Inwestora pozwolenia od zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym.
Zgłoszenie przyłącza do odbioru
Po wykonaniu przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego należy zgłosić je do odbioru częściowego i końcowego:
odbiór częściowy – po wykonaniu wykopów i ułożeniu rurociągów, przed ich zasypaniem,
odbiór końcowy – po wykonaniu wszystkich robót montażowych, zasypaniu wykopów, uporządkowaniu terenu i dostarczeniu map powykonawczych.
Zgłoszenia o gotowości do odbiorów należy ustalać telefonicznie z Kierownikiem ZWiK tel. 508 02 03 32 na co najmniej dwa dni przed planowanym odbiorem. Odbiory przeprowadzane są w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 -14.00
Po ułożeniu rurociągów, ale przed ich zasypaniem, przeprowadzany jest odbiór częściowy – sprawdzana jest poprawność i zgodność wykonania robót z projektem oraz warunkami przyłączenia.
W przypadku wystąpienia poważnych usterek ustalany jest nowy termin odbioru. Jeżeli występują usterki, które nie decydują o poprawności funkcjonowania przyłącza, protokół jest sporządzany z uwagami i ustalany jest nowy termin odbioru.
Przed zasypaniem wykopów Inwestor ma obowiązek zlecić uprawnionemu geodecie wykonanie inwentaryzacji wybudowanego przyłącza.
Po przedstawieniu inwentaryzacji przyłącza Zakład Wodociągów i Kanalizacji dokonuje odbioru końcowego. Inwestor przekazuje jeden egzemplarz inwentaryzacji geodezyjnej wykonanej inwestycji.
Po odbiorze końcowym sporządza się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach protokół odbioru końcowego, który podpisują osoby uczestniczące w odbiorze.
Podpisanie umowy
Po odbiorze końcowym Inwestor powinien zgłosić się do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w celu podpisania umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków sanitarnych.